Zápal plic je závažné onemocnění, které je způsobené bakteriální nebo virusovou infekcí plicního tkaniva. Toto onemocnění je rovněž doprovázeno tvorbou tekutin v plicních měchýřcích. Nejčastěji se přenáší vzduchem. Ale přenos je však možný i za pomoci tělesných tekutin, tedy kýcháním a kašlem.
Kdy je vaše dítě ohroženo?
Zápal plic vaše dítě nedostane pouze z prochladnutí. Vždy je přítomna infekce, která začíná zánětem nebo bolestí krku a postupně se dostane níže jako zánět průdušek. V některých neléčených případech se usadí ještě níže a způsobí tak zápal plic. Riziko takového postupu je vyšší, jestliže dítě předtím překonalo jinou nemoc a jeho imunitní systém je oslabený. Ve všeobecnosti se zápal plic více šíří v zimním období a to kvůli celkovému rozšíření nemocí horních cest dýchacích.
Právě během zimy se častěji vyskytuje zápal plic způsobený bakteriální infekcí. Ta má většinou horší průběh než virusové onemocnění. Velmi často se začíná zimnicí, po které následuje horečka. Postupně se přidává vykašlávání hlenu a zřídkavě nejsou vyloučeny ani vysoké horečky s náhlým nástupem. Dítě si může stěžovat na bolesti při nadechování. Naopak virusová pneumonie začíná postupně a má i mírnější průběh. Začíná bolestmi hlavy a končetin, zimnice se vyskytuje velice zřídkavě, kašel je dlouhotrvající a drásající, ale dítě při něm nevykašlává žádný hlen. Teplota na rozdíl od infekčních případů nestoupá tak rychle a u většiny případů nepřesáhne hranici 39°C.
Specifickým případem zápalu plic je onemocnění nabyté v nemocnici. Infekční kmeny v tomto prostředí jsou odolné na většinu běžně předepisovaných léků. Pro oslabené pacienty po operacích je těžší najít účinné léčivo, které je ochraňuje před selháním srdce nebo plic.
Jak probíhá léčba?
Antibiotika se podávají při potvrzení bakteriálního původu zápalu. U rizikových skupin dětí s oslabeným organismem se mohou použít i jako prevence při virusovém typu zápalu plic. Klid na lůžku, dostatek tekutin a vitamínů je naprostou samozřejmostí. Je potřeba se vyhnout mléčným výrobkům, které zahleňují organismus. Zvlhčování vzduchu v místnosti pomůže dítěti lépe dýchat.
Jak předcházet zápalu plic?
Odborníci z portálu Modrý Koník odporučují vyhýbat se přelidněným místům v obdobích se zvýšeným výskytem respiračních onemocnění. Otužování, strava bohatá na vitamíny rovněž pomohou jako prevence a to nejen vůči zápalu plic ale rovněž vůči celé řadě dalších onemocnění. Je důležité rovněž zvážit očkování proti pneumokokům u dětí do dvou měsíců. V pozdějším věku dítěte i očkování proti chřipce.