Apostila je slovní výraz, který nemusí být hned každému zcela znám. Jedná se o speciální administrativní úkon vyžadovaný pouze při určitých okolnostech. Apostila je způsob úředního ověření pro úřední dokumenty ze Slovenska, které musí být právně použitelné a uznané v zahraničí, nebo naopak – ověření pro dokumenty ze zahraničí, které mají být právní použitelné na Slovensku. V mezinárodním právu totiž platí, že veřejné úřední listiny vydané orgány cizího státu platí na území státu, kde byly vydány a platnost nebo právní sílu veřejných listin nabývají v jiných zemích a státech pouze tehdy, pokud jsou opatřeny požadovanými a oficiálně uznávanými ověřeními. Jedním z takových ověření je právě apostila, která je však ještě tím jednodušším způsobem ověření oproti tzv. konzulární superlegalizaci, která je poměrně složitým procesem vyššího ověřování.
Apostila nebo vyšší konzulární superlegalizace?
Nabízí se nám otázka, kdy nám postačí ověření listin formou apostily a kdy je již potřeba podstoupit celý zdlouhavý proces vyššího ověření konzulární superlegalizaci. Vše záleží na konkrétní země, ve které plánujete veřejné listiny použít, protože výše konzulární ověření se vyžaduje jen v zemích, které nepřistoupily k Úmluvě o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin z 5. října 1961 (Slovenská republika k této úmluvě přistoupila 18. února 2002). Apostila tedy nebude postačující v zemích jako je např. Nepál, Indonésie, Kanada nebo Brazílie (přesný seznam těchto zemí najdete na internetu).
Kdy je třeba ověření apostilací?
Apostilovaný dokument můžete potřebovat v různých situacích, např. v případě, že potřebujete získat živnostenské oprávnění v zahraničí, otevřít si bankovní účet v cizině nebo plánujete uzavřít sňatek v zahraničí (např. během dovolené u moře) nebo v různých dalších situacích, kdy nutně potřebujete v zahraničí předložit různé matriční, justiční a jiné úřední listiny. K apostilácii je třeba předložit žádost, originál dokumentu, který vyžaduje ověření doložkou apostila a zaplacení správního poplatku.